Zeynep Casalini kimdir hayatı albümleri resimleri

Zeynep Casalini, 3 Ekim 1970'de İstanbul'da doğdu.

Zeynep Casalini, tiyatro sanatçısı Deniz Türkali ve müzisyen Ernesto Casalinin çocuğu olarak doğdu. Çocukluğu dedesi Vedat Türkali ve anneannesi Merih Pirhasanla Bodrumda geçti.

Zeynep Casalini, 3 Ekim 1970 yılında, İtalyan baba şarkıcı Ernesto Casalini ve Türk anne oyuncu ve şarkıcı Deniz Türkalı'nın kızı olarak doğdu. Dedesi yazar Vedat Türkali'ydi, dayısı da Barış Pirhasan... Böyle bir çevrede sevgiyle büyüyen küçük bir kız çocuğuydu. Çocukluğunun en kötü anılarından biri, İstanbul'daki yuvada, uyurken parmak emmesine izin verilmeyişiydi... Ama dede ve anneannesi ile Bodrum'a gittiğinde öyle güzel bir yuvaya gönderilmisti ki o kötü anı silinivermişti.


Sonra her çocuk gibi ilk ve orta okulun patika yolları. Bu arada sahne tozunu ilk soluyuşu 9 yaşında AKM'de gerçekleşmişti. Daha sonra 15-16 yaşlarinda Bilsak Tiyatro Atölyesi'nde tiyatro calışmalarına katılmış ve amatör bir grupla bir süre tiyatro ile uğraşmıştı. İtalyan Lisesi'nin son yıllarında günlerden bir gün (sene 1988) ev arkadaşı Yasemin Alkaya aracılığı ile şarkı söylemeye başlamış ve o gün bu gündür hiç susmamıştı. İtalya da bir rock grubuyla sahne almış. İngiltere'de bir caz kulüpte şarkı söylemiş ve 1990 yılında Marmaris'e yerleşmiş ve sahne çalışmalarına devam etmiş 1995'te İstanbul'a dönmüştü.

17 yaşında mikrofonla buluşan sesi 1995 yılında Asya'ya eşlik etmiş, Cem Özer'in "Laf Lafı Açıyor" programında vokal yapmış ve ardında Sibel Alaş, Ferda Anıl Yarkın, Emel, Ajda Pekkan ve son olarak da Sezen Aksu'nun vokalistliğini yapmış, Sezen Aksu'nun Açıkhava Tiyatrosu konserlerinde çaldığı davulla dikkatleri çekmişti. Birkaç yıl sonra da ilk albümünde çok sevdiği "O benim Peri Kızım" dediği Sezen Aksu'nun "Duvar" adlı parçasını seslendirdi.

16 yılı aşkın bir süre sonra nihayet "artık albüm yapalım" aşamasına gelinmişti. TMC'yle tanışması kendi deyimi ile "inanılmaz bir dönem"i başlatmıştı onun için. Uzun görüşmeler sonunda herşey istediği gibi gelişti, hayalini kurduğu müzisyenlerle buluştu ve studyo aşamasına gelindi. Herşey ince ince elenip sık dokundu. Bir yıl süren on çalışmanın ardından kayda girdiğinde kulaklarında hep şu sözler vardi "içinden geldiği gibi ve yüreğinle söyle..."

Ve 'Nihayet' Zeynep Casalini, aranjor Sinan Akçil'in imzasını taşıyan albümle ve albümde yeralan "Ne Yapsam" ve "Duvar" adlı şarkılara çekilen video kliplerle muzikseverlerle buluştu...

2006 yılında DMC tarafından müzik marketlere sunulan "64" isimli 4 CD'den oluşan albümün tek yeni şarkısı "Dokunma Bana"yı yorumlayan Zeynep Casalini sözleri ve düzenlemesi Sinan Akçıl'a, müziği ise Muhammed Rifai'ye ait bu şarkıyla adından çokça söz ettirdi.

Zeynep Casalini, 1979 yılında AKMde bir çocuk müzikalinde rol almasıyla müzik yolculuğu başlayan Casalini, annesinin mesleği gereği içinde bulunduğu sanat ve müzik ortamı sayesinde çok erken yaşta sahne deneyimi kazanmıştı.

Zeynep Casalini, 15 yaşında, BİLSAK Tiyatro Atölyesinde tiyatro dersleri aldı. Hocaları arasında Ayla Algan, Beklen Algan, Erol Keskin, Ahmet Leventoğlu, Müge Gürman, Cevat Çapan gibi önemli isimler vardı. Amatör tiyatro çalışmalarından sonra, 1988 yılında profesyonel müzik hayatına başladı.

Zeynep Casalini, 1988-1995 yılları arasında İstanbul, Bodrum, Marmaris, Manchester, Milanoda sahne alarak şarkıcılık hayatına devam etti. 1992 yılında, Casaliniye hayat en güzel hediyesini verdi ve kızı Angela Ceren dünyaya geldi. 1995 yılında İstanbula kesin dönüş yapan şarkıcı, ilk olarak Asyaya, sonra sırasıyla Emel Müftüoğlui Ferda Anıl Yarkın, Ajda Pekkan gibi önemli sanatçılara vokal yaptı.

Zeynep Casalini, 2002 yılında ise Sezen Aksuya vokal yapmaya başlayan Casalini, sahneye çıktığı ilk Aksu konserinde profesyonel tavrı, muhteşem sesi ve enerjisi ile seyircinin ve basının oldukça dikkatini çekti.

Zeynep Casalini, artık kendi şarkılarını söylemesinin zamanının geldiğini farkederek, ilk albümü için müzik şirketi TMC ile anlaştı. 2004 yılında çıkan albümün ilk videosu "Ne Yapsam" adlı hareketli parçaya çekildi. Müzik eleştirmenleri tarafından tam not alan albüm, dinleyiciler tarafından da çok beğenildi. Casalini en önemli çıkışını, Gürcan Keltek yönetmenliğinde çekilen ve albümün 2. videosu olan "Duvar" ile yakaladı.

Zeynep Casalini, bu albümle sektörün belirleyici unsuru olan kuruluşlardan en iyi çıkış yapan şarkıcı ödüllerini aldı. Başarı ve satış grafiği uzun süre liste başı olan albüme, daha sonra sırasıyla Delilik, Refakatçi ve Amacım Yok olmak üzere toplam 5 klip çekildi. 2006 yılında ise Zeynep Casalini, 14 müzik firmasının ortaklaşa çıkarttığı, birbirinden ünlül şarkıcıların ve şarkıların yer aldığı 4 cdden oluşan "64" adlı albümdeki tek yeni şarkı "Dokunma Bana" ile yerini aldı. Şarkı ve şarkının Küresel Isınma içerikli klibi ile herkes tarafından beğeni toplayan Zeynep Casalini, böylece muhteşem bir dönüş yapmış oldu.

Casalini, çeşitli performans merkezlerinde ve festivallerde verdiği konserlerle ülkenin dört bir yanındaki dinleyicileri ile buluşurken, bir yandan da 2. albümün hazırlıklarını tamamladı. İlk albümü ile yakaladığı başarıyı, “Dokunma Bana” ve resmi internet sitesinde yayınladığı "Nilüfer" şarkısı ile devam ettiren Zeynep Casalininin 2. albümü, "KİM GALİP ÇIKAR" Mess Production etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı. 9 yeni parçanın bulunduğu albüm 3 ay süren yoğun bir stüdyo çalışmasının ardından tamamlandı…

Zeynep Casalini'nin albümüne Murathan Mungan, Pervin Oktay, Sunay Özgür, Kenan Vural, Can Alper, Ertuğ Ergin, Erdem Yörük, Hakan Caneroğlu, Genco Arı, Nedim Ruacan, gibi isimler katkıda bulundu.Çizgisinden ve kalitesinden ödün vermeden müzikal yolculuğuna devam eden Zeynep Casalini, albüm için çekilen fotoğraflarda herkesi küresel ısınma ve dünyanın gidişatı hakkında duyarlı olmaya davet ediyor.

Zeynep Casalini, Rock alt yapıların yanı sıra ustaca ve tadında kullanılmış elektronik soundları da kullanmaktan çekinmeyerek, bu albümde daha vurucu, keskin ve yaşadığı hayatı sorgulayan bir tarza sahip. Fotoğraflarını Raşit Algülün çektiği albümün ilk klibi söz ve müziği Pervin Oktaya ait "Hayat Kendisi Seçsin" şarkısına çekildi.


Zeynep Casalini - Duvar
Yükleyen sayit. - Yüksek çözünürlüklü video keyfini yaÅ�ayın!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !